ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W PIAŚNICKIM LESIE

6 listopada 2019r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie wraz z nauczycielami udali się do Lasu Piaśnickiego, by w naszym lokalnym miejscu pamięci określanym też jako Kaszubska Golgota, uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i zapaleniu zniczy młodzież szkolna repertuarem słowno-muzycznym postanowiła dać wyraz wdzięczności wszystkim tym, którzy za niepodległość zginęli. Refleksję o Ojczyźnie zainicjowała Jagoda Gaszta z klasy 7g, wprowadzając obecnych w nastrój uroczystości:

Jedenasty listopada...
Zamyślić się wypada
I pomyśleć o przeszłości
Oraz o Niepodległości.
Niepodległość - wielkie dzieło
Wiele ofiar pochłonęło.
I to dzisiaj się należy
Modlić szczerze za żołnierzy, księży i cywilów
Zatem dzisiaj pamiętajmy
I hołd wszystkim tu oddajmy,
Którzy życia swe złożyli,
Byśmy w wolnej Polsce żyli.

 

Natomiast Martyna Kempczyńska z klasy 7g wierszem Mirosława Odynieckiego „Co roku” wprowadziła w tematykę miejsca największej na Pomorzu hitlerowskiej kaźni Narodu Polskiego i poprzez wiersz napisany przejmującym językiem przypomniała o pozostawieniu w pamięci Kaszubów trwałego śladu nieludzkiej nienawiści ze strony okupantów.

 

 

Do tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w Lesie Piaśnickim, nawiązał również Bartosz Potrykus z klasy 7g recytując wiersz Mirosława Odynieckiego „Pod pomnikiem”.

 

 

Bartosz Kowalewski z klasy 7i wzruszająco wyrecytował „Elegię o chłopcu polskim” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, co było adekwatnym uzupełnieniem nostalgicznej refleksji o cierpieniu w czasie II wojny światowej.

 

 

Oczywiście w repertuarze naszej niepodległościowej akademii szkolnej nie mogło zabraknąć utworu w języku kaszubskim – rodzimym języku Naszej Małej Ojczyzny. Uczennice klasy 4a Agata Stankowska i Anna Kobiela pięknie wyrecytowały wiersz Jana Karnowskiego „Modżiłka”.

 

 

Padający z nieba deszcz nie przeszkodził uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie oddać cześć i pamięć wszystkim tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę czy to z zaborcą, czy też z okupantem niemieckim.

 

Następnie w zadumie uczniowie wraz opiekunami Mieczysławem Bistroniem i Katarzyną Czarnecką przeszli ścieżką edukacyjno-historyczną. Opiekunowie starali się odpowiedzieć na wszystkie pytanie zadawane przez dociekliwych uczniów. Uczniowie w zadumie nad tym szczególnym miejscem martyrologii kaszubskiej wsłuchiwali się w informacje o tej tragicznej zbrodni masowych egzekucji w latach 1939-1940. Niemcy zamordowali wówczas 12 tysięcy ludzkich istnień, najpiękniejszego kwiatu inteligencji polskiego Pomorza - działaczy społecznych i politycznych, urzędników, księży, wojskowych. Lasy Piaśnickie stały się symbolem zbrodni popełnionej przez niemieckich oprawców i są historycznym miejscem pamięci. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Lasy Piaśnickie są namacalnym głosem historii, który wywiera duże wrażenie. Na obszarze 250 hektarów lasów 9 kilometrów od Wejherowa znajduje się 26 masowych grobów ofiar, 2 miejsca palenia zwłok, kaplica leśna i pomniki poświęcone zamordowanym.

 

Po odbytej lekcji historii w terenie uczniowie z opiekunami udali się do siedziby Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń - Muzeum Solidarności, gdzie zostali zaproszeni i ugoszczeni przez Zygmunta Pałasza, Edwarda Formela, Henryka Zalasińskiego i Jana Wojewskiego. Po poczęstunku ze zdumieniem wysłuchali krótki wykład p. Jana Wojewskiego o tej tragicznej zbrodni w Lasach Piaśnickich, a także z zaciekawieniem obejrzeli dwa unikatowe filmy nakręcone przez Muzeum Piaśnickie w reżyserii Mariusza Sławińskiego pt: „ Bednarz” i „Kotowska”. Przedstawione w filmach życiorysy doktora Józefa Bednarza i błogosławionej Alicji Kotowskiej uświadomiły uczestnikom projektu heroiczne postawy bohaterów piaśnickich. Zaznaczyć należy, że premiera filmów odbyła się 16 września 2018 roku podczas Gali Bohaterów 2018 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. (Filmiki można obejrzeć pod następującymi linkami:

 

https://www.youtube.com/watch?v=NhKNDjMJuq4&t=15s

 

https://www.youtube.com/watch?v=UdMHjUkkDQA&t=104s

 

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że tradycja regionalna i lokalna jest wpisana w historię narodową. Nasi uczniowie mają tego pełną świadomość i są dumni z bycia Polakiem i Kaszubą, dlatego zawsze chętnie pogłębiają wiedzę o dziejach Naszej Ojczyzny pamiętając przy tym o patriotyzmie zarówno narodowym jak też regionalno-lokalnym. Możemy być dumni, bo w Szkole Podstawowej nr 2 im prof. Gerarda Labudy w Luzinie rośnie pokolenie młodych patriotów w aspekcie narodowym, ale też lokalnym.

 

Dla uczniów naszej szkoły ten listopadowy dzień zapadnie na długo w pamięci.

 

Hasło na jednej z tablic edukacyjnych w Lesie Piaśnickim brzmi:

 

„Nie wszystko umarło i zostało spalone. To co niezniszczalne trwa. To jest pamięć”.

 

Obecność uczniów w miejscu największej bezpośredniej zbrodni hitlerowskiej w Polsce jest dowodem na to, że pamięć o przeszłości trwa przez kolejne pokolenia, bo pamięć jest ważna, by budować filozofię pokoju, by to, o co walczyli nasi przodkowie przez 123 lata, nie zostało zaprzepaszczone.


K. Czarnecka